Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, svaka šesta osoba starija od 60 godina doživjela je neki oblik zlostavljanja u zajednici tijekom prošle godine. Stopa zlostavljanja porasla je tijekom pandemije bolesti covid-19. Predviđa se da će brojke biti još nepovoljnije jer mnoge zemlje, a među njima i Hrvatska, doživljavaju ubrzano starenje stanovništva.
O problemu zlostavljanja starijih bilo je riječi na okruglom stolu koji je održan u županiji u sklopu projekta „Pletenica života – faza II“. Nositelj projekta je Bjelovarsko-bilogorska županija, a partneri - Udruga Pomoć u kući starijim osobama općine Veliko Trojstvo i Centar za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac.
Na skupu su sudjelovali predstavnici centara za socijalnu skrb iz Bjelovara, Daruvara, Garešnice, Čazme i Grubišnog Polja, predstavnici pružatelja socijalnih usluga s područja Bjelovarsko-bilogorske županije i ostali stručnjaci koji se bave potrebama starije populacije.
U Hrvatskoj se o nasilju prema starijim osobama gotovo i ne govori. Institucije vode statistiku, ali ona ne prikazuje realno stanje kad je o deliktima riječ. Razlog tome je činjenica da starije osobe vrlo rijetko prijavljuju zlostavljanja. Pogotovo kada ih zlostavljaju vlastita djeca. Za prijavom posežu najčešće kada nasilje eskalira i kad počnu osjećati strah za vlastiti život.
MUP je u 2020. godini evidentirao 1.095 žrtava obiteljskog nasilja, starijih od 65 godina.
Na okruglom stolu je istaknuto kako cjelokupno društvo treba osvijestiti problematiku života starijih ljudi jer se samo razumijevanjem toga može postići dostojanstven pristup starenju i svemu što ono donosi. Shodno tome problematika starijih osoba treba prevladavati u svim temama društvenog života.
Foto izvor: canva.com